Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Chcieć to móc czyli karmienie i jeszcze raz karmienie piersią

 Położna Urszula Cija 9 kwietnia 2020

Chcieć to móc czyli karmienie i jeszcze raz karmienie piersią 

Pierwsze spotkanie z maluszkiem pierwsze przystawienie do piersi to emocje dla obydwu stron. Nie zrażajcie się panie jeśli to nie jest tak jak w książce pisało jeśli obok mama już karmi a Ty ciągle nie masz pokarmu lub maluszek ma problemy , żeby prawidłowo się uchwycić brodawkę. Pamiętajcie panie każdy z nas jest inną indywidualną osobowością .Poród to ogromny wysiłek dla organizmu jego przebieg ma także wpływ na nas na naszą psychikę na miłość do dziecka a więc i przebieg laktacji. Poród i związane z nim czynności  -obsługa porodu- są dla wielu kobiet bardzo stresującą sytuacją. Dochodzą potem dolegliwości bólowe krocza lub rany po cięciu cesarskim , potem mamy nawał pokarmu , często zmacerowane bolące brodawki, gorszy nastrój –baby blues – nie pozostaje bez wpływu na przebieg laktacji. Pamiętajcie Panie laktacja rozwija się do 7 doby po porodzie ,spokojnie mamy czas na wyciszenie się na złapanie oddechu . Nie denerwuj się mamo że nie masz pokarmu tak jak sąsiadka z pokoju nie martw się że twoje dziecko płacze i nie umie ssać prawidłowo . Najgorszym doradcą jest w tym wypadku stres . Przy zdenerwowaniu może nawet kropelka pokarmu nie wypłynąć ,stres zadziała nam tu jak bloker dla wypływu pokarmu . Poza tym mama zdenerwowana dziecko też , ono doskonale czuje odbiera emocje mamy ,w pewien sposób nadal jesteście połączeni.  

Co więc zrobić żeby karmić piersią ? 

 • chcieć karmić piersią  
 • dziecko do 2 godzin po porodzie jest bardzo aktywne wtedy powinno być przystawione do piersi  
 • dbaj o nawodnienie organizmu  
 • uwierz we własne siły  
 • bądż cierpliwa  
 • uspokój emocje  
 • jeśli jesteś w szpitalu skorzystaj z pomocy fachowej personelu ,masz prawo pytać ,masz prawo nie wiedzieć , nie bój się nikt nie jest doskonały karmienie piersią po przyjściu do domu 

Jesteś już w domu z maluszkiem. Skontaktuj się jak najszybciej z położną środowiskową. Przedstaw jej swoje problemy i obawy, na pewno razem je rozwiążecie. Moja rada dla wszystkich mam - zanim urodzisz dziecko stwórz w domu intymny kącik do karmienia .Karmienie powinno być chwilą ciszy , spokoju,wytchnienia,gdzie Ty i Twój skarb będziecie mogli pobyć razem i tylko razem - mniej doradców ,owszem wsparcie bliskich jest bardzo potrzebne – ale nie możesz być bombardowana poradami od kilu osób naraz.

 • unikaj stresu 
 • dbaj o nawodnienie organizmu ,pij od 1,5 do 2 l płynów 
 • nastaw się pozytywnie to bardzo ważne ,niepewność brak wiary we własne siły , lęk nie będzie pomocny nie bój się jesteś mamą ,kochasz swoje dziecko , nigdy nie zrobisz mu krzywdy uwierz w siebie  
 • rada dla bliskich , nie krytykujcie nigdy młodej mamy , doceńcie jej wysiłki podbudujcie jej wiarę i umocnijcie ją w przekonaniu że jest dobrą mamą , tak naprawdę pomożecie  
 • prośba do rodziny i bliskich ,odłóżcie odwiedziny na przynajmniej dwa tygodnie .To trudny okres dla mamy i dziecka .Muszą odpocząć ,nauczyć się siebie . Mama jest osłabiona i wyczerpana ,dajmy jej dojść do siebie. Jeśli będzie miała spokój i ciszę będzie karmić piersią i cieszyć się macierzyństwem.  

Przystawianie dziecka do piersi 

Prawidłowe przystawienie dziecka do piersi to sukces w karmieniu piersią .dzięki temu dziecko efektywnie ssie mleko i karmienie staje się przyjemnością. Najważniejsze –usiądź wygodnie i wtedy dopiero ułóż dziecko tak ,żeby jego twarz była zwrócona w kierunku Twojej piersi .Nie schylaj się nad dzieckiem, nie przystawiaj piersi do dziecka tylko dziecko do piersi. Podrażnij ,pogłaszcz brodawką dolną wargę dziecka by wzbudzić odruch ssania. Prawidłowe uchwycenie brodawki przez dziecko jest bardzo ważne. 

Jak to powinno wyglądać? 

 • rozchyla dziecko górną i dolną wargę tworząc kąt 120-130 stopni 
 • kiedy dziecko otworzy buzię szeroko ,zdecydowanym ruchem dłoni nałóż jego wargi na pierś. 
 • bródka i czubek nosa dotykają piersi 
 • w trakcie ssania języczek może być widoczny w kąciku ust 
 • policzki są wypełnione 
 • ucho ,ramię i biodro dziecka są w jednej linii 
 • dziecko leży na boczku, przytulone do mamy , może być słyszalny dźwięk połykania ,przypominający głoskę k,nie powinno być odgłosu cmokania. 

Korzyści z właściwego przystawiania do piersi:

 • dziecko nie gryzie brodawek,nie rani je ,karmienie staje się przyjemnością dla obu stron. 
 • dziecko jest najedzone ,spokojne .,jest to ssanie głębokie i efektywne  
 • piersi są dokładnie opróżniane ,wiec zapobiega nawałom pokarmu,zastojom i zapaleniu piersi 
 • umożliwia dziecku aktywną pracę mięśni warg i języka odpowiedzialnych za rozwój mowy i zgryzu 

Pozycje do karmienia piersią:

Pozycja klasyczna 

To najbardziej popularna pozycja . Usiądź wygodnie w fotelu lub na krześle .Pod rękę na której trzymasz maluszka połóż poduszkę- będzie wygodniej-Dziecko opierasz na przedramieniu,dłonią podtrzymujesz jego pupę . Po szerokim otwarciu buzi zdecydowanym ruchem przedramienia nakładasz dziecko na pierś 

Pozycja krzyżowa 

Ta pozycja jest podobna do klasycznej .Różni się ułożeniem rąk mamy. Dziecko jest przytrzymywane przez rękę przeciwną do piersi, z której ssie. Jeśli karmisz z prawej piersi podtrzymuj lewą dłonią główkę dziecka. Prawą dłoń możesz oprzeć na poduszce lub podtrzymywać pierś,którą karmisz. W tej pozycji dobrze jest ułożyć dziecko odpowiednio wysoko na poziomie piersi polecam poduszkę lub rogal do karmienia. 

Pozycja spod pachy 

Dziecko układa się na poduszkach,twarzą naprzeciwko piersi. Resztę jego ciałka przytul do swojego ciała- boku- tak aby nóżki maluszka znajdowały się pod pachą mamy. Przytrzymuje mama dłonią główkę dziecka a przedramieniem stabilizuje jego tułów. Główka i plecy powinny znajdować się w jednej linii. Ta pozycja polecana jest po cięciu cesarskim podczas zastojów i nawałów mlecznych- umożliwia dobre opróżnianie piersi. Jest to także idealna pozycja do karmienia bliźniąt. 

Pozycja leżąca na boku

Mama leży na boku,opierając plecy,barki i głowę na poduszce.Doradzam dla większego komfortu włożyć poduszkę między kolana.Dziecko kładziemy naprzeciwko siebie ,powinno być zwrócone buzią w kierunku piersi i przytulone brzuchem do brzucha . Ta pozycja sprawdza się po porodzie –kiedy mama jest na położnictwie –polecam do nocnych karmień gdy mama jest zmęczona.

Pozycja leżąca na plecach

Mama kładzie się na plecach głowę podpiera poduszką .Ugina nogi lekko w kolanach.Dziecko kładziemy wzdłuż lub w poprzek swojego brzucha .Dłonią podtrzymuje mama pupę dziecka .Główka dziecka powinna znajdować się nad piersią mamy.

Tą pozycję polecam gdy pokarm wypływa zbyt szybko i dziecko nie nadąża z połykaniem i krztusi się.Polecam także mamą po cięciu cesarskim ,dziecko tak ułożone nie ma kontaktu z raną po cięciu cesarskim.

Pamiętaj mamo podczas karmienia powinno być Wam wygodnie –Tobie i Twojemu dziecku .Żadnych przymusowych pozycji . Powinnaś się czuć dobrze,wygodnie i zrelaksowana. Twoja pierś powinna swobodnie spływać w kierunku buzi dziecka .Dziecko nie powinno być skrępowane becikiem lub kocykiem .Nie martw się mamusiu przy Tobie na będzie maluszkowi zimno.Nie podtrzymuj piersi nie uciskaj podczas karmienia .Twoje palce będą tylko przeszkadzać ,napinając zbyt mocno pierś, która może się wysuwać z buzi dziecka.Mamusiu jeśli lubisz muzykę i wiesz że to Cię uspokaja i wprowadza w dobry nastrój słuchaj jej podczas karmienia . Możesz śpiewać maleństwu ,mówić do dziecka, ono Cię słucha ,zna Twój głos i zapach – to wszystko go uspokaja .Nie walcz z dzieckiem nie staraj się na siłę wcisnąć pierś do buzi . Jeśli dziecko płacze ,pierwsza i druga próba przystawienia do piersi nie udaje się uspokój dziecko. Pokołysz, przytul. Nie denerwuj się. Pamiętaj karmienie ma być przyjemnością dla ciebie i dla dziecka.

Czy moje dziecko się najada ?

Bardzo dużo mam boi się o to czy ich dziecko się najada .Czy na pewno sama pierś wystarczy?

Najprostszy sposób oceny:

 • dziecko ssie spokojnie i aktywnie pierś przez ok. 15-20 minut
 • mama słyszy miarowe połykanie pokarmu
 • spokojnie dziecko śpi
 • oddaje mocz –wilgotne pampersy
 • przybywa na wadze – do 10 góra 14 doby życia wyrównuje wagę urodzeniową
 • po karmieniu czujesz że pierś jest lżejsza

Spora większość mam ma obawy czy dziecko się najada bo tak często je.

Kochane mamusie pamiętajcie –Wasz pokarm –jest najlepszy na świecie.Nie ma nic lepszego ,co mogłabyś podarować dziecku.Ton najzdrowsza i najbardziej wartościowa forma żywienia noworodka .Nie ma potrzeby dopajania dziecka jeśli karmisz piersią. Dziecko otrzymuje od Ciebie mamo i picie i jedzenie .Najpierw dziecko pije dlatego pokarm jest rzadszy ,wypływa pod dużym ciśnieniem –często dziecko ssąc krztusi się , ponieważ mleko pierwszej fazy wypływa pod dużym ciśnieniem. Potem maluszek dostaje drugie danie . Mleko ma inny wygląd jest bardziej gęste ,już tak łatwo nie wypływa ,maluszek musi włożyć więcej pracy żeby go zdobyć.Mleko jest bardziej kaloryczne. Ma za zadanie nasycić dziecko .

Podnosić maluszka do odbicia po jedzeniu czy nie ?

Kiedy ja rozpoczynałam pracę uważano ,że jeśli dziecko karmione jest piersią nie trzeba podnosić do odbicia .Tylko przy karmieniu butelką zalecano podnoszenie do odbicia . Od tego czasu dużo się jednak zmieniło . Zalecam podnoszenie dziecka do odbicia tak przy karmieniu piersią jak i karmionym butelką .W trakcie karmienia zdarza się ,że dziecko łyka powietrze ,które następnie gromadzi się w przewodzie pokarmowym i może być przyczyną kolek ,wzdęć lub ulewania . Często rodzice są zdumieni kiedy słyszą jak solidnie odbija dziecko kiedy je podnoszę do odbicia po nakarmieniu piersią . Nie przypuszczali że tyle powietrza może być w tak małym brzuszku .

Jak podnosić do odbicia dziecko ?

Pozycja na ramieniu

Opieramy dziecko tak , by jego główka znajdowała się na Twoim ramieniu. Rączki dziecka powinny być na Twoich plecach . Nóżki dziecka są lekko ugięte. Jedną ręką obejmuje się plecki i główkę druga jest pod pupą . Asekurujemy tułów i plecki by nie odchylały się do tyłu. Masujemy delikatnie plecki dziecka. Ta pozycja pozwala dziecku na uwolnienie nagromadzonego powietrza .

Pozycja na siedząco

Mamo usiądź w fotelu .Posadź pupę dziecka na jednym udzie , klatkę piersiową i paszki połóż na drugim ,uniesionym wyżej tak ,by ciało dziecka było ułożone pod kątem powyżej 45 stopni . Jedną dłonią obejmij dłonie i podeprzyj bródkę dziecka a drugą dłonią pomasuj plecki dziecka

Pozycja na siedząco druga wersja

Dziecko jest oparte plecami o brzuch mamy .,która siedzi .Główka dziecka spoczywa na przedramieniu mamy ,a pupa na udzie mamy .ta pozycja polecana jest w sytuacji kiedy dziecku często się ulewa . Zalecana jest jednak dla dzieci od 3 miesiąca życia.

Czy można dziecko przekarmić ?

Kolejna doskonałość ,zaleta karmienia piersią jest taka ,że nie można przekarmić maluszka .To on sam decyduje ,kiedy będzie jadł i ile zje ,a zjada dokładnie tyle ile ,ile potrzebuje .Nawet jeśli bobaski karmione piersią wykazują za dobre przyrosty wagi – są pączuszkami-gubią tę nadwyżkę w okresie wprowadzania pokarmów uzupełniających .Dzieciom karmionym piersią nie grozi otyłość .

Czy karmić jedną czy dwie piersi na jedno karmienie ?

Dziecko powinno opróżnić jedną pierś w czasie jednego karmienia .Zapewnia to właściwą stymulację produkcji pokarmu .Dopiero ,kiedy opróżni jedną pierś , i wykazuje nadal chęć ssania ,podajemy drugą pierś .Częsta zmiana piersi podczas jednego karmienia zaburza produkcję pokarmu oraz staje się przyczyną zaburzeń faz wypływu pokarmu . Również może być przyczyna słabego przyrostu wagi dziecka .jak już pisałam w czasie jednego posiłku mleko się zmienia . Najpierw wypływający pokarm jest bardziej wodnisty zawiera więcej cukru (laktoza) a później staje się gęściejszy dostarcza dziecku białka i tłuszczu.Jeśli wiec dajemy raz jedną raz drugą pierś podczas jednego karmienia zje dziecko dwie porcje wysokocukrowe co zaowocuje nasilonym objawem kolki i znacznie szybciej będzie głodne.

Czy wielkość piersi ma znaczenie ?

Oczywiście nie ma żadnego znaczenia .o wielkości piersi decyduje ilość tkanki tłuszczowej, która jest bezużyteczna w procesie laktacji. Tak więc małym biustem wykarmisz mamo swoje dziecko. Pamiętam kilka mam, które mnie zaskoczyły .Miały naprawdę bardzo małe biusty , nie sądziłam ,że uda się karmić dłużej piersią . Nie tylko się udało ale karmiły tylko i wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia .

Z25293452Q,Pozycje Do Karmienia Piersia Kazda Mama Ma Taka

  

0 0 Głosów
Ranking Artykułów
Subskrypcja
Powiadomić o
guest
0 Komentarze
Wbudowane Informacje Zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Polecane Artykuły
19 lutego 2021
Zielone kupki noworodka

Obecnie jest to najczęściej spotykany problem moich wizyt. Kupka o zielonym kolorze może czasem występować. Jeśli dziecko jest zadowolone, jest aktywne, je chętnie, nie ma […]

16 stycznia 2021
Kim jest osteopata?

Osteopata jest specjalistą zajmującym się manualnym leczeniem schorzeń. Po pomoc mogą zgłaszać się i dzieci i dorośli. Osteopatą jest magister fizjoterapii lub lekarz medycyny po […]

3 stycznia 2021
Baby blues - matczyny smutek poporodowy

Baby blues, pojawia się 2-5 dni po urodzeniu dziecka. Dotyczy około 80 procent kobiet. Jest to stan przejściowy, który trwa stosunkowo krótko. Można powiedzieć, że […]

16 grudnia 2020
Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny to taki moment w okresie karmienia piersią, kiedy nagle mleka jest jakby mniej. Dziecko jest nienajedzone i zostaje zaburzony cały rytm, który wcześniej […]

22 listopada 2020
Witamina D kluczem do zdrowia

Witamina D to jedno z najważniejszych naturalnych źródeł zdrowia. Badania wykazały, że coraz więcej ludzi na całym świecie dotkniętych jest niedoborem tej niezwykle cennej substancji. […]

1 listopada 2020
Badanie GBS

Jest to przesiewowy test mikrobiologiczny. Badanie to powinno być wykonane u wszystkich przyszłych mam pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Wynik dodatni oznacza nosicielstwo paciorkowca […]

29 września 2020
Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim 

Obecnie cięcie cesarskie wykonuje się w taki sposób, że po zagojeniu blizna jest prawie niewidoczna. Mimo to, rana po cięciu cesarskim wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajcie […]

30 sierpnia 2020
Pierwszy spacer maluszka 

Najczęściej zadawane pytanie rodziców dotyczy pierwszego spaceru. Odpowiedź zależy od pory roku, samopoczucia mamy i stanu zdrowia mamy i dziecka. Jeżeli mama i dziecko czują […]

11 lipca 2020
Masaż Shantala  

Indyjska uboga kobieta ze sparaliżowanymi nogami siedziała na ziemi i masowała swoje dziecko. Robiła to z miłością i prostotą. Mieszkała w Kalkucie, było to dawno […]